Strona główna  Tocznia  Toczenie pyt cd

Tłoczenie Płyt CD

Płyta CD (Compact Disc) jest dyskiem wykonanym z poliwęglanowego tworzywa, który zawiera na swojej powierzchni serię pojedynczych zagłębień oraz uwypukleń ułożonych w kształcie spiralnej ścieżki. W trakcie tłoczenia płyt CD łaśnie tę ścieżkę pokrywa się warstwą srebra bądź złota po to, aby odbijał się od niej laser działający w odtwarzaczu płyt CD. Promień lasera odbija się w nośniku optycznym od zagłębień i wypukłości. Gdy wiązka trafia na zagłębienie, promień rozprasza się, a gdy na uwypuklenie – zostaje odbity i przetworzony na język zer i jedynek rozpoznawalny przez komputer. Tak właśnie następuje odczyt płyty CD w urządzeniu.

Wśród nośników CD znajdują się następujące rodzaje:

 • CD-Audio, Audio-CD lub CD-DA (CD Digital Audio) – to płyty zawierające utwory muzyczne. Czy wiecie Państwo, że pierwsza płyta CD z muzyką powstała w 1980 r.? Stworzyli ją przedstawiciele firm Philips i Sony. Właśnie wtedy zaprojektowano standaryzację płyty Audio-CD oznaczoną nazwą Czerwona Księga. W przypadku Audio-CD standardowa długość materiału, która może się zmieścić to ok. 74 min.
 • CD-Text – to rozszerzenie formatu CD-Audio. Dzięki opcji TEXT możliwe jest dodanie informacji o wykonawcy, tytule płyty oraz tytułach poszczególnych utworów. W ten sposób poszerzono możliwości nośnika CD-Audio.
 • CD-Video – to płyta zawierająca materiał filmowy w formacie MPEG1. W zasadzie to bezpośredni poprzednik znanych dziś powszechnie płyt DVD-Video. Jakość obrazu na płycie Video-CD porównać można z obrazem kasety VHS.
 • CD-ROM (Compact Disc Read Only Memory) – to płyta CD zawierająca wszelakiego rodzaju dane komputerowe. W tym przypadku użytkownik ma możliwość wyłącznie odczytu informacji, bez możliwości ich zapisu. Standardowa pojemność dysku CD-ROM to 700 MB, choć na rynku można też znaleźć płyty o zwiększonej pojemności.
 • CD-Extra, CD-Plus – to nośnik łączący w sobie elementy CD-Audio oraz CD-ROM. Płyta zawiera dane komputerowe wraz z materiałem w formacie audio. Dane muzyczne zapisują się w pierwszej sesji, natomiast dane komputerowe – w drugiej.

Mini CD – to płyta o średnicy 80 mm, która wykorzystana może zostać w każdym z powyżej opisanych formatów.

W przypadku, kiedy potrzebna jest duża ilość egzemplarzy tej samej płyty, tłoczenie jest o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne kopiowanie. Taki krążek CD ma najwyższą zgodność z różnymi odtwarzaczami. Co ważne, na płycie tłoczonej nie ma już możliwości dogrania żadnych danych, co w przypadku kopiowania było możliwe. W naszej firmie znajdziecie Państwo nowoczesną tłocznię, która jest w stanie sprostać nawet skomplikowanym zamówieniom w krótkim czasie. Zlecając nam tłoczenie płyt CD lub DVD powinniście przekazać nam tzw. master, czyli dwie kopie płyty wzorcowej. Oto, na co trzeba zwrócić uwagę:

 • master można nagrać na zwykłej nagrywarce CD-DVD,
 • należy użyć płyty dobrej jakości,
 • zaleca się wykonanie zapisu z możliwie najmniejszą prędkością,
 • po zapisaniu koniecznie trzeba sprawdzić poprawność działania,
 • warto zeskanować master programem antywirusowym,
 • opis płyty na okręgu zewnętrznym powinien zawierać tytuł i nakład master należy zapakować do plastikowego, twardego opakowania,
 • Od jakości mastera zależy powodzenie w produkcji całej serii.

Zobacz jak produkujemy płyty