Strona główna  Jak produkujemy pyty?

Jak produkujemy płyty?

 

Pierwszym krokiem w produkcji płyt kompaktowych czy DVD jest wykonanie przez Państwa i dostarczenie do nas, nagranej płyty wzorcowej tzw. matki (authoring), stworzonej przy użyciu jednego z wielu dostępnych programów do nagrywania płyt CD, DVD. Zwracamy przy tym uwagę, że korzystanie z takiego oprogramowania może wymagać zawarcia umowy licencyjnej z uprawnionym do niego podmiotem. Spółka Digital Disc szanuje własność intelektualną podmiotów trzecich, w szczególności prawa wyłączne, autorskie oraz producenckie i zaleca korzystanie wyłącznie z oryginalnego i licencjonowanego oprogramowania.

Uwaga! Nie ingerujemy w materiał produkcyjny dostarczony do nas na płytach ani w ich treść. Nie wykonujemy takich operacji jak kodowanie, dekodowanie, modulowanie czy demodulowanie żadnych sygnałów.  Nie zmieniamy zawartości płyty ani kolejności plików na dysku. Słowem nie ingerujemy w przesłany materiał w jakikolwiek sposób – w gotowym produkcie otrzymują Państwo dokładną kopię 1:1 przesłanego materiału.

matryca

Po otrzymaniu płyty matki materiały przesyłamy ją do zewnętrznej firmy, która przygotowuje dla nas matryce wzorcowe do tłoczenia (stamper). Podczas tworzenia matrycy, materiał jest sprawdzany jedynie pod kątem zawartych na nim błędów. Wszelkie nieprawidłowości są zgłaszane do Państwa. Potem metodą galwanizacji zapis przenoszony jest na niklowy krążek będący lustrzanym odbiciem Państwa płyty

cd

Gdy matryca jest już gotowa możemy zacząć proces replikacji nośnika optycznego. Polega on na odciśnięciu w specjalnej maszynie, pod wysokim ciśnieniem krążka z gorącego poliwęglanu, ze stampera (matrycy) zawierającej obraz spirali z danymi które Państwo wcześniej dostarczyli nam na płycie matce. Następnym krokiem, w celu umożliwienia odczytania przez laser odtwarzacza odciśniętych wcześniej danych, jest pokrycie przezroczystego dysku warstwą aluminium. Kolejnym etapem jest pokrycie płyty bezbarwnym lakierem światło-utwardzalnym w celu zabezpieczenia aluminiowej powierzchni.
tech_1

Ostatni etap produkcji to malowanie płyt, czyli drukowanie na ich powierzchni dowolnego wzoru z dostarczonego przez państwa projektu graficznego. Maszyna drukująca po kolei nanosi kolory, biały – czyli podkład oraz 4 kolory składowe CMYK.

Nasz dział jakości testuje optycznie Państwa płytę pod względem parametrów odwzorowanych na niej pitów i landów. Jeśli wszystko jest w porządku towar zostanie wysłany do klienta.