Strona główna  Faq

FAQ

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, tak zwane  Frequently Asked Questions. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie lub masz problem techniczny, uwagi do zamówienia,  skontaktuj się z nami za pomocą działu KONTAKT

 

 

Jak przygotować płytę matkę?

 1. Przygotuj płytę wzorcową dokładnie w takiej postaci, w jakiej chcesz otrzymać powielony nakład.
 2. Płytę nagraj na nośniku wysokiej jakości.
 3. Zwróć uwagę, by płyta nie miała mechanicznych uszkodzeń, zanieczyszczeń na powierzchni przeznaczonej do zapisu.
 4. Korzystaj z oryginalnego oprogramowania.
 5. By uniknąć błędów zapisu, zapisz materiał w możliwie najniższej prędkości.
 6. Po dokonaniu zapisu przetestuj płytę w kilku odtwarzaczach, komputerach.
 7. Na płycie wzorcowej zamieszczaj jedynie materiał do tłoczenia/kopiowania. Nie zamieszczaj na niej plików do nadruku na płytę lub projektów poligrafii.
 8. Dla bezpieczeństwa dostarcz nam płytę matkę w dwóch kopiach.

Jak przygotować obraz płyty?

 1. Płytę matkę możesz dostarczyć jako plik z obrazem płyty zapisanym w formacie .ISO lub .NRG. Pliki .iso utworzysz w większości programów do nagrywania płyt, zaś .nrg – w programie Nero.
 2. Obraz płyty umieść na naszym serwerze FTP (adres udostępnia dział sprzedaży, po otrzymaniu zamówienia)
 3. Dla uniknięcia błędów w transmisji danych, utwórz plik z sumą kontrolną w formacie md5.

W jaki sposób należy przygotować pliki do druku?

 1. Materiały do druku możesz dostarczyć w postaci plików AI, CDR, EPS, PDF lub PSD.
 2. Wysoką jakość wydruku gwarantują pliki kompozytowe, w wysokiej rozdzielczości min 300 DPI.
 3. Zawartość projektu:

  a)      wszystkie obiekty, kontury i bitmapy w CMYK lub w skali szarości + ewentualnie kolor PANTONE
  b)      wszystkie czcionki i logotypy zamień na krzywe
  c)       przy przygotowywaniu PSa/PRNa/PDFa wyłącz drukowanie informacji o pliku
  d)      wszystkie efekty typu przezroczystość, symbole, soczewka, cień spłaszcz bądź zamienień na bitmapy CMYK lub w skali szarości (dotyczy CorelDRAW)
  e)      dokładnie opisz dodatkowe kolory PANTONE
  f)       dodaj znaczniki cięć/perforacji/bigowania lub nałóż obrys odpowiedniego wykrojnika w jakimkolwiek kolorze PANTONE z włączoną opcją nadruku (overprint)
  g)      zachowaj minimalne spady 3mm – dotyczy poligrafii
  h)      nie zadawaj spadów w projektach nadruków na płytę

 4. W przypadku, gdy dostarczysz pliki przygotowane niepoprawnie, nasze studio graficzne powiadomi Cię o tym, co należy poprawić. 
  W razie trudności w przygotowaniu projektu, możesz na każdym etapie konsultować się z naszym studiem graficznym.

Co zrobić, gdy płyta nie odtwarza się?

 1. Sprawdź czy płyta nie jest uszkodzona mechanicznie (zarysowana) . Uszkodzenie tego typu może uniemożliwiać  odczyt danych.
 2. Jeśli płyta jest zanieczyszczona (np. kurz, tłuszcz, odciski palców) – oczyść ją delikatnie.
 3. Zdarza się, że powodem jest odtwarzacz np.  wiele odtwarzaczy nowego typu nie odtwarza płyt VCD. Spróbuj odtworzyć płytę w innym odtwarzaczu.

Na czym polega druk offsetowy, sitodruk i cyfrowy?

 1. druk offsetowy: dzięki zastosowaniu wysokiej liniatury oraz małego rastra offset znajduje zastosowanie przy druku bardzo szczegółowych grafik, przejść tonalnych oraz zdjęć. Wykonywany na wysokonakładowych maszynach przemysłowych znajduje zastosowanie przy nakładach powyżej 500 szt.
 2. sitodruk: metoda najczęściej stosowana do projektów z kolorami PANTONE, z dużymi jednokolorowymi płaszczyznami koloru lub przy skomplikowanych elementach wektorowych. Zastosowanie tej metody pozwala uzyskać maksymalne nasycenie kolorów.
 3. druk cyfrowy: wykonywany za pomocą specjalnych farb UV, dodatkowo utwardzany warstwą lakieru. Nadruki cyfrowe charakteryzują się wysoką jakością i idealnym odwzorowaniem kolorów i detali, a duża wydajność maszyny i nieskomplikowany proces przygotowania materiałów do druku pozwalają zaoferować najkorzystniejszą cenę przy zachowaniu najwyższej jakości, szczególnie w pracach niskonakładowych (poniżej 500 szt.)

Na czym polega mastering?

Mastering jest pierwszym krokiem w procesie replikacji. Polega na przygotowaniu nośnika wzorcowego (matrycy), który posłużyć ma do produkcji nośników optycznych na szeroką skalę. Proces ten dotyczy optycznych nośników informacji. Mastery (materiały wzorcowe) od klientów sprawdzane są pod kątem zawartych na nich błędów, a wszystkie informacje dotyczące wykrytych przekazywane do odbiorcy. Chroni to potencjalnego klienta przed nabyciem wadliwie wykonanego produktu. Po precyzyjnej weryfikacji mastera, poprzez proces masteringu i elektrochemicznego nanoszenia podłoża metalicznego tworzona jest finalna kopia płyty.